Ładowanie

Fair Trade Film Festival|18-19.11.2017

Fair Trade Film Festival|18-19.11.2017

Warszawa, Kinoteka, 18-19.11.2017

Fair Trade Film Festival, wydarzenie, którego celem jest pokazanie jak idea Sprawiedliwego Handlu działa w praktyce, odbędzie się 18 – 19 listopada w Warszawie. Będzie można obejrzeć krótkometrażowe reportaże dokumentalne pokazujące w jakich warunkach powstają produkty ze znakiem Fairtrade. Obrazy, które znalazły się w programie skupią się też na codzienności mieszkańców krajów globalnego Południa. Będzie można dowiedzieć się jaką rolę odrywają kobiety producentki Fairtrade, czym jest turystyka odpowiedzialna, a także jak działa ekonomia społeczna. W programie codziennie spotkanie z ekspertami i wyjątkowa możliwość, żeby z pierwszej ręki dowiedzieć się więcej. WSTĘP WOLNY bez konieczności rejestracji.

Program festiwalu podzielony jest na dwa duże bloki „Fairtrade jest ważny” oraz „W kierunku Sprawiedliwego Handlu”. Każdego dnia odbędzie się dyskusja z zaproszonymi ekspertami: twórcami filmowymi, działaczami organizacji pozarządowych zajmujących się odpowiedzialną konsumpcją oraz ekonomią społeczną. Spotkania poprowadzi Artur Zaborski, dziennikarz, publikuje w „Pani”, „Wprost”, „Zwierciadle”, „Gali”, „Przeglądzie” i w weekendowym wydaniu Gazeta.pl. Nominowany do nagrody PISF 2017 w kategorii krytyka filmowa. Współpracownik licznych imprez filmowych, wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej. Miłośnik kultury Iranu.

18 listopada (sobota) „W KIERUNKU SPRAWIEDLIWEGO HANDLU”

foto1 Fair Trade Film Festival|18-19.11.2017Blok „W kierunku Sprawiedliwego Handlu” poświęcony będzie krótkim filmom dokumentalnym i spotom o odpowiedzialnej konsumpcji, współpracy rozwojowej i ekonomii społecznej. W tym dniu polecamy m.in. film „Palestyna jest kobietą” fascynującą historię Palestynek, które mimo trudnej sytuacji postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystują własną przedsiębiorczość do walki o godność w świecie pełnym agresji i uprzedzeń wobec kobiet. Życie w Palestynie jest naznaczone ogromnym ciężarem związanym z niekończącym się konfliktem z Izraelem. Wśród Palestyńczyków szerzą się depresja i stany lękowe, a agresywne zachowania dzieci i młodzieży stanowią nieodłączny element życia straumatyzowanego społeczeństwa. Zaskakujące jest, że w tak trudnych warunkach rozwija się ruch spółdzielczy, w którym prym wiodą kobiety. Innym tytułem wartym uwagi jest „Pionierzy recyklingu – spółdzielnia Coopamare” – historia zbieraczy złomu i makulatury zrzeszonych w spółdzielnię COOPAMARE. Bohaterowie filmu codziennie przemierzają ulice São Paulo w poszukiwaniu materiałów nadających się do recyklingu. „Pionierzy recyklingu” to opowieść o tym, jak wspólnymi siłami skutecznie walczyć o godność i poprawę losu, przy okazji robiąc coś dobrego dla otoczenia.

19 listopada  (niedziela) „FAIRTRADE JEST WAŻNY”

W bloku „Fairtrade jest ważny” pokażemy filmy przedstawiające widzom, jak w praktyce wygląda prowadzenie biznesu w zgodzie z zasadami Fairtrade. Zwracamy uwagę szczególnie na film Czy handel może wyciągnąć ludzi z biedy”, który jest próbą odpowiedzi na pytanie czy handel międzynarodowy może być skutecznym remedium na szerzące się ubóstwo. 19-letnia studentka Yohanna wyrusza z Londynu do Suazi – jednego z najmniejszych państw na kontynencie afrykańskim. Połowa mieszkańców Suazi musi przeżyć za mniej niż 2 dolary dziennie. Jednym z głównych zajęć miejscowej ludności jest uprawa trzciny cukrowej. Tamtejsi rolnicy muszą zmagać się nie tylko kapryśną pogodą – zmiana klimatu prowadzi do zaburzenia wzorców pogodowych, wywołując coraz dłuższe okresy suszy – ale również z bardzo słabą pozycją wobec firm zajmujących się handlem cukrem. Czy w takich warunkach możliwy jest zrównoważony rozwój, uwzględniający potrzeby społeczne, ekonomiczne i środowiskowe producentów ze Suazi? I jaką rolę może odegrać tu ruch Sprawiedliwego Handlu? Zamiast oferowania prostych czarno-białych odpowiedzi, autorzy filmu nakreślają szeroki krajobraz handlu międzynarodowego, wskazując na jego najsłabsze punkty.

Kolejnym obrazem wartym uwagi jest film „Mamy głos: Producentki kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej”, przejmujący zapis codziennych zmagań kobiet o godność i perspektywę poprawy swojego losu. W 2015 roku grupa 25 kobiet zajmujących się uprawą kakao w departamencie Daloa na Wybrzeżu Kości Słoniowej wzięła udział w projekcie filmowym. Uczestniczki samodzielnie napisały scenariusz, a następnie odegrały role w filmie, dzięki któremu mogły otwarcie opowiedzieć o swoich problemach i wyrazić swoje potrzeby. Wątek fabularny przeplatają sceny dokumentalne, w których kobiety szczerze opowiadają o swojej codzienności: nie mają prawa posiadać ziemi, a kakao, które zbiorą, sprzedają mężczyźni. Ich spłachetki ziemi są zaniedbane, ponieważ nie mają pieniędzy na inwestycje. Z drugiej strony coraz więcej kobiet bierze udział w zebraniach spółdzielni, a niektóre pełnią nawet ważne funkcje.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU: http://www.fairtrade.org.pl/aktualnosc/fair-trade-film-festival-warszawa

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE NA FB

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska.

Festiwal jest organizowany w ramach projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond)”. Edycja krakowska jest organizowana w ramach Open Eyes Festival, który jest wydarzeniem towarzyszącym Open Eyes Economy Summit 2017.

Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska to organizacja pożytku publicznego będąca wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International w Polsce. Jest ogólnopolską organizacją, której początki to założona w 2009 roku nieformalna Koalicja Sprawiedliwego Handlu, utworzona m.in. przez Polską Akcję Humanitarną i Polską Zieloną Sieć.

Strona internetowa: http://www.fairtrade.org.pl/film-festival

Kontakt do mediów

Joanna Sawicka
M: joanna.sawicka@followas.pl
T: 668-307-066

Opublikuj komentarz