Ładowanie

JAKUB FOCHTMAN ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RENAULT

JAKUB FOCHTMAN ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RENAULT

Jury wybrało trzech laureatów konkursu RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION. Dyrekcję Designu Renault w Paryżu odwiedzi Jakub Fochtman, student architektury na Politechnice Śląskiej, który stworzył zwycięski projekt. Jury doceniło zwłaszcza jego innowacyjność. Drugie miejsce zajął Wojciech Karolczak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na trzecim miejscu znalazł się Nikodem Drąg, student inżynierii wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej.
Prace uczestników konkursu oceniało jury w składzie Antoine Genin, Dyrektor Designu Wewnętrznego Grupy Renault oraz Robert Konieczny, Krystian Kowalski, Krystyna Łuczak-Surówka, Lidia Popiel, Wojciech Sierpowski i Wojciech Sokołowski.
Wręczenie nagród odbyło się podczas targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home. Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja Renault Home, której główną atrakcją jest samochód koncepcyjny Renault Trezor. Można ją oglądać do 8 października w Ptak Warsaw Expo (hala F, stoisko B1).

Laureaci-finalisci-i-jurorzy-konkursu-RENAULT.-PASSION-FOR-DESIGN-INNOVATION JAKUB FOCHTMAN ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RENAULT

Nadarzyn 06.10.2017. Wreczenie nagrod laureatom konkursu Renault. Passion for Design & Innowation.
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Doceniam ryzyko Jakuba w zakresie innowacyjnych kształtów i materiałów – dotyczy to m.in. deski rozdzielczej, konsoli i siedzeń o wyglądzie karbonu. Podoba mi się również centralna konsola działająca jak olbrzymi ekran – łączność jest jednym z największych wyzwań przyszłości – mówi przewodniczący jury Antoine Genin.

Jakub Fochtman zaprojektował wnętrze auta inspirowane samochodami autonomicznymi oraz ich minimalistyczną estetyką. Właśnie ten projekt zyskał największe uznanie jury, które przyznało studentowi gliwickiej uczelni nagrodę główną: wizytę w Dyrekcji Designu Renault w Paryżu z osobą towarzyszącą oraz Nowe Renault Koleos do testów na okres dwóch tygodni.

Wojciech Karolczak w swoim projekcie zwrócił szczególną uwagę na dobór materiałów, które podkreślają wrażenie ekskluzywności auta oraz stwarzają wrażenie przebywania we wnętrzu mieszkalnym. Ta praca przyniosła mu drugie miejsce oraz nagrody: 5 000 zł i Nowe Renault Koleos na tydzień.

Trzecie miejsce zajął Nikodem Drąg, dla którego podczas projektowania priorytetem był komfort użytkownika i wykorzystanie nowoczesnych technologii. W nagrodę otrzyma 2 000 zł oraz Nowe Renault Koleos na weekend.

W gronie pięciu finalistów znaleźli się także Patryk Biegalski i Maciej Szostak.

Oprócz nagród pieniężnych oraz jazd testowych Nowym Renault Koleos, laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się podczas targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home w Ptak Warsaw Expo.

Renault Home
W ramach projektu RENAULT. PASSION FOR DESIGN & INNOVATION powstała również ekspozycja Renault Home na targach Warsaw Home. Będzie ona dostępna dla odwiedzających w dniach 6-8 października 2017 r. Renault Home to w pełni wyposażony dom, którego integralną częścią jest samochód koncepcyjny Renault Trezor. Auto w trybie jazdy autonomicznej zapewnia dostęp do multimediów i rozrywki nie tylko pasażerom, lecz także kierowcy. W ten sposób może on odpoczywać zupełnie jakby przebywał w domu, którego Trezor jest przedłużeniem.

Partnerami Renault Home są firmy MEBLOO, RAMKO i RUST.

Renault Trezor
Główną atrakcją ekspozycji Renault Home będzie samochód koncepcyjny Renault Trezor, który podczas targów Warsaw Home zostanie zaprezentowany w Polsce po raz pierwszy. To dwumiejscowe elektryczne coupé symbolizuje styl przyszłych modeli Renault. Wyróżnia się połączeniem dynamicznego, sportowego charakteru nadwozia z ciepłą stylistyką wnętrza, gdzie dominuje czerwień i szlachetne materiały. Trezor otwiera drogę do ery sportowych samochodów elektrycznych – do setki rozpędza się w czasie poniżej czterech sekund. Auto doceniono w wielu prestiżowych konkursach.

Laureaci oraz ich projekty

Zwyciezca-Jakub-Fochtman-i-Antoine-Genin-Dyrektor-Designu-Wewnetrznego-Grupy-Renault JAKUB FOCHTMAN ZWYCIĘZCĄ KONKURSU RENAULT

Nadarzyn 06.10.2017. Wreczenie nagrod laureatom konkursu Renault. Passion for Design & Innowation.
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Jakub Fochtman – 1. miejsce
Jakub Fochtman pochodzi z Sosnowca i jest studentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Od dziecka interesuje się projektowaniem samochodów, a obecnie chciałby związać z tym swoją przyszłość zawodową. Interesuje się również grafiką i wzornictwem produktowym.
Jego praca konkursowa opiera się ona na pojęciach minimalizmu, intuicyjności i dostępności. Projektant dąży do redukcji elementów mechanicznych, które zastępuje elementami dotykowymi. Według niego rozwiązania zastosowane we wnętrzu samochodu powinny być intuicyjne, co ma ułatwić korzystanie z auta oraz zapewnić przyjemność w trakcie użytkowania.
Inspiracją dla mojego projektu były samochody autonomiczne oraz ich estetyka
– z jednej strony zaczerpnąłem od nich stylistyczny minimalizm, ograniczenie elementów, prostotę, a z drugiej – wykorzystanie dostępnej obecnie technologii, takiej jak rozwiązania dotykowe oraz technologię, która może pojawić się w samochodach w przyszłości – np. rozpoznawanie tęczówki oka – opowiada Jakub Fochtman.

Wojciech Karolczak – 2. miejsce
Wojciech Karolczak pochodzi z Głogowa. Obronił dyplom na Wydziale Wzornictwa w Pracowni Projektowania Środków Transportu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obecnie, jako freelancer, zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem, ale chętnie skoncentrowałby się wyłącznie na designie środków transportu.
W swojej pracy konkursowej przyjął założenie, że nowa generacja Koleosa to półautonomiczny samochód elektryczny, z czego wynika, że głównym ograniczeniem przy projektowaniu są używana technologia produkcji i przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Według designera przejawia się to w konwencjonalnej architekturze wnętrza. Projektant zastosował materiały i kolorystykę, które mają przybliżać do wrażeń kojarzonych z przestrzenią mieszkalną.
W moim projekcie zależało mi na podkreśleniu ekskluzywności auta poprzez dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych.. Zdecydowałem się na naturalne materiały, ale w nowoczesnych formach. Miały one funkcjonować w kontraście do zastosowanych w samochodzie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – opowiada Wojciech Karolczak.

Nikodem Drąg – 3. miejsce

Nikodem Drąg pochodzi z Rzeszowa. Obecnie studiuje inżynierię wzornictwa przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. Projektowanie samochodów to dla niego jednej strony, potencjalny plan na przyszłość, a z drugiej – hobby.
O swojej pracy konkursowej Nikodem Drąg pisze, że priorytetem był dla niego komfort oraz wrażenia użytkownika wsiadającego do samochodu. Zamiarem młodego designera było zaprojektowanie ciepłego, przyjemnego wnętrza, w którym miło spędza się czas.
Podczas projektowania zwracałem uwagę głównie na komfort i dostępną technologię. Postanowiłem, że z tyłu samochodu zamiast trzech miejsc znajdą się dwa duże i wygodne fotele. Z przodu nie ma żadnych zegarów, jest jedynie duży ekran, który można wykorzystać do przeglądania multimediów np. podczas autonomicznej jazdy lub oczekiwania na coś w samochodzie. Kolory wnętrza zainspirowane były naturalnym środowiskiem samochodu z napędem 4×4 – lasy, błoto czy pustynia – mówi Nikodem Drąg.

Opublikuj komentarz