Ładowanie

Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane/27-29.11.2015

Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane/27-29.11.2015

Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane 2015: tu będzie bić serce polskiego rynku muzycznego

Koncerty wielkich gwiazd i niemal intymne rozmowy z nimi, prezentacje tego, co nowe, ciekawe, a w przyszłości być może bardzo ważne na rodzimej scenie muzycznej, oficjalne i zakulisowe spotkania przedstawicieli branży – to wszystko odbywać się będzie w ramach jubileuszowych 5. Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane w Warszawie. To właśnie tam, w ostatni weekend listopada, bić będzie serce polskiego rynku muzycznego.
Z punktu widzenia zwykłego słuchacza, rynek muzyczny to przede wszystkim oczywiście płyty, koncerty i festiwale, to także wielkie gwiazdy i ciekawi debiutanci, to zajmujące się muzyką media czy książki poświęcone w ten czy inny sposób tej dziedzinie sztuki. Ale żeby to wszystko dostarczyć odbiorcy, potrzebny jest potężny mechanizm, napędzający promocję i dystrybucję muzyki.

To wytwórnie płytowe: te wielkie, międzynarodowe koncerny i te małe, czasem jednoosobowe i działające w prywatnych mieszkaniach; to agencje koncertowe; to firmy organizujące wielkie imprezy i festiwale; to kluby goszczące na swoich scenach wykonawców z kraju i ze świata; to menedżerowie i dziennikarze, to mnóstwo osób zajmujących się najróżniejszymi sprawami, niezbędnymi do tego, żeby rynek muzyczny mógł istnieć. Ten cały zakulisowy świat rynku muzycznego funkcjonuje w cieniu i w ukryciu, niewidoczny dla kogoś, kto chce po prostu posłuchać muzyki z płyty czy ze sceny. Ale bez tej całej struktury słuchanie muzyki byłoby może nie niemożliwe, ale co najmniej bardzo trudne.

Zerknąć za kulisy

Raz do roku w Warszawie nadarza się znakomita okazja, żeby zajrzeć za kulisy i dowiedzieć się, jak działa ten cały system, przyjrzeć się ukrytym na co dzień tajemnicom rynku muzycznego. Można spotkać się z anonimowymi dla wielu odbiorców muzyki osobami, od których zależy, czego i jak będą słuchać zwykli fani, można dowiedzieć się, jak wygląda praca osób, które wykonują najróżniejsze okołomuzyczne zawody, posłuchać niezwykłych anegdot ze studiów nagraniowych, garderób i back stage’ów. Można także w zupełnie innych okolicznościach i w zupełnie inny sposób niż zwykle spotkać się z wielkimi, a nawet największymi gwiazdami – podczas spotkań niemal intymnych, w porównaniu z koncertami w wielkich klubach czy halach, które zdarza im się grywać, posłuchać można o ich życiu, o tym, jak powstawały ich najważniejsze płyty czy jak przebiegały pamiętne trasy koncertowe.

To wszystko zapewnia trzydniowa impreza pod nazwą Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane – największe i najważniejsze w Polsce spotkanie branży muzycznej, odbywające się co roku w ostatni weekend listpada (5. jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 27-29 listopada) w ciekawych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki.

Z punktu widzenia członków branży muzycznej to przede wszystkim ważne forum do mniej formalnych spotkań, podczas których mogą omówić wspólne plany na najbliższy czas. To właśnie w kuluarach Pałacu omawiane były warunki niejednej trasy koncertowej czy strategie dotyczące niejednego festiwalu. To właśnie przy targowych stoiskach zadzierzgnęły się niejedne znajomości, które potem owocowały wartymi dziesiątki tysięcy złotych kontraktami. To właśnie podczas prywatnych rozmów po festiwalowych prezentacjach rodziły się przyszłe wielkie kariery.

Spotkanie branży z Polski i nie tylko

A to przecież jeszcze nie wszystko. Warszawska impreza ma jeszcze co najmniej jedno ważne zadanie, o wymiarze międzynarodowym na dodatek. Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane stają się bowiem coraz ważniejszym miejscem na mapie biznesowych podróży zagranicznych przedstawicieli branży muzycznej, zainteresowanych w ten czy inny sposób tym, co dzieje się w Polsce. Jedni próbują zainteresować polskich organizatorów koncertów czy festiwali zespołami, które reprezentują, inni przyjeżdżają po coś odwrotnego – dowiedzieć się, co się dzieje na polskiej scenie muzycznej i zastanowić się, na ile może to być interesujące dla zagranicznego odbiorcy.

Temu celowi służą przede wszystkim promocyjne koncerty młodych polskich wykonawców, którzy występami na targowych scenach prezentacji mają okazję udowodnić, że nie przez przypadek rodzima blogosfera i muzyczne media zaczynają mówić właśnie o nich i promować ich debiutanckie nagrania. To także okazja dla zwykłych gości targów, żeby w jednej, intensywnej pigułce otrzymać mocny zastrzyk tego, co nowego i ciekawego na rodzimej scenie muzycznej.

Jednym słowem Europejskie Targi Muzyczne Co Jest Grane to impreza niezwykle ważna dla co najmniej trzech grup: artystów, przedstawicieli branży i zwykłych słuchaczy. Ci pierwsi mogą się promować, ci drudzy – spotkać, ci trzeci wreszcie – zapoznać się z tym, co ważnego dzieje się na polskim rynku muzycznym i o czym będzie głośno już za chwilę. A więc nie ma wątpliwości – każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką zdecydowanie powinien w czasie trwania Targów wybrać się do Pałacu Kultury i Nauki – tam będzie przez trzy dni mocno biło serce polskiego rynku muzycznego.

Europejskie Targi Muzyczne, 27-29 listopada 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku: facebook.com/targicojestgrane

Więcej szczegółów dotyczących programu konferencji, koncertów i spotkań ze specjalnymi gośćmi już wkrótce na www.europejskietargimuzyczne.pl.

Jeśli jesteś zainteresowana/-y wystawieniem się na targach, napisz do nas: targicojestgrane@agora.pl

Źródło:http://cjg.gazeta.pl/EuropejskieTargiMuzyczne/1,126262,18996693,europejskie-targi-muzyczne-co-jest-grane-2015-tu-bedzie-bic.html

Opublikuj komentarz